ПРО КЬОРЛІНГ

Кьорлінг був описаний як «гуркітлива гра», через «гуркіт» гранітного каменю, що просувається по льоду. Хоча щодо точного походження гри впевненості не має, кьорлінг вважається одним із найстаріших командних видів спорту у світі.

На картинах фламандського художника 16-го століття Пітера Брейгеля (1530 ̶ 1569) зображено гру, в яку як і в кьорлінг, грали на замерзлих ставках. Перше письмове свідчення з’явилось на латинській мові, коли у 1540 році Джон Макквін, нотаріус з Пейслі (Шотландія) описав у своїй протокольній книзі спір між Джоном Склатером, ченцем з Абатства Пейслі, та Гевіном Гамільтоном, представником Абата. У доповіді вказувалось, що Склатер кинув камінь по льоду три рази і стверджував, що був готовий до узгодженого змагання.

Однак, ясно те, що, можливо, розпочавшись як розвага з каменями на льоду під час суворих північноєвропейських зим, кьорлінг перетворився на популярний сучасний вид спорту з власними чемпіонатами світу, що приваблюють фанів та великі телеаудиторії.

Раніше у кьорлінг грали на заморожених озерах та ставках. Проводити час у такий спосіб за сприятливої погоди досі популярно у деяких країнах, але всі національні та міжнародні змагання з кьорлінгу тепер відбуваються на закритих катках, при цьому температура та стан льоду ретельно контролюються.

Зрозуміло, що перші визнані кьорлінг-клуби було створено у Шотландії, а протягом 19-го століття гра «експортувалась» туди, де оселялись шотландці – по всьому світу в холодному кліматі, переважно на той час у Канаді, США, Швеції, Швейцарії, Норвегії і Новій Зеландії.

Перші правила були розроблені в Шотландії і вони були офіційно визнані «Правилами Кьорлінгу» Великим Каледонським Кьорлінговим Клубом, який було засновано в Единбурзі у 1838 році і який став керівним органом цього виду спорту. Чотири роки потому, після демонстрації кьорлінгу графом Менсфілдом на підлозі бальної зали Скон Палацу (неподалік від Перту) під час візиту королеви Вікторії, королева була настільки зачарована грою, що у 1843 році вона дала дозвіл на зміну назви Клубу на Королівський Каледонський Кьорлінговий Клуб (КККК).

Маємо свідчення того, що міжнародні змагання з кьорлінгу відбувалися у 19-му столітті в Європі та Північній Америці, але до перших Зимових Олімпійських Ігор в Шамоні у 1924 році не проводилось жодних офіційних міжнародних змагань за участю чоловічих команд. Велика Британія перемогла Швецію та Францію, і цей факт було постфактум визнано у 2006 році Міжнародним Олімпійським Комітетом (МОК) Олімпійський дебютом кьорлінгу з нагородженням медалями.

У 1932 році у Лейк-Плесіді кьорлінг знову був програмі, але цього разу в якості показового виду спорту на Зимових Олімпійських Іграх. Канада перемогла Сполучені Штати у змаганнях між двома країнами, в яких кожною країною було заявлено чотири чоловічі команди.

Минуло ще 25 років, перш ніж в Единбурзі у 1957 році пройшла зустріч, на якій було розглянуто питання про створення міжнародної організації, необхідної для подання заявки на отримання статусу Олімпійського виду спорту. Жодного прогресу задокументовано не було, але два роки потому, у 1959 році, Шотландія та Канада досягли значної віхи, започаткувавши Кубок Шотландії серед своїх національних чоловіків-чемпіонів з кьорлінгу.

З’явився інтерес і в інших країнах, США (1961), Швеція (1962), Норвегія та Швейцарія (1964), Франція (1966) та Німеччина (1967) долучились до участі в Кубку Шотландії. Результати 1959-67 років тепер є частиною історії чемпіонатів світу з кьорлінгу серед чоловіків.

Успіх Кубку Шотландії призвів до чергової спроби у березні 1965 року створити загальну адміністрацію. Королівський Каледонський Кьорлінговий Клуб (Шотландія) скликав зустріч у Перті (Шотландія) і шість країн (Шотландія, Канада ,США, Швеція, Норвегія та Швейцарія) погодились з пропозицією сформувати міжнародний комітет Королівського Клубу, який називатиметься Міжнародна Федерація Кьорлінгу (МФК).

Наступного року у березні 1966 року у Ванкувері (Канада) проект Конституції для Федерації розглянули сім країн (Франція приєдналась до перших шести), і 1 квітня 1966 року було оголошено про створення Федерації. Конституцію було затверджено у березні 1967 року у Перті, також були запропоновані правила для міжнародних змагань. На щорічному засіданні Федерації у 1968 році в Пуант-Клер, Квебек, ці правила були прийняті, при цьому вони підлягають щорічному перегляду і внесенню поправок.

Також у 1968 році Кубок Шотландії був замінений Кубком Срібної Мітли (Air Canada Silver Broom), і ці змагання визнали як Чемпіонат світу з кьорлінгу. У 1975 році Федерація заснувала Чемпіонат Світу з Кьорлінгу серед чоловіків-юніорів; у 1979 році – Чемпіонат Світу з Кьорлінгу серед жінок; і у 1988 році – Чемпіонат Світу з Кьолінгу серед жінок-юніорів. Чотири змагання об’єднали у два у 1989 році у Мілуокі, штат Вісконсин і Маркем, Онтаріо. Так з’явилися Чемпіонат світу з кьорлінгу (ЧСК) та Чемпіонат світу з кьорлінгу серед юніорів (ЧСКЮ).

У 1982 році Конституція була багато в чому доопрацьована, а Федерація була проголошена незалежним органом і затверджена як керівний орган кьорлінгу у світі, в той час як Королівський Каледонський Кьорлінговий Клуб був визнаний Найпершим кьорлінг-клубом. У 1991 році назву Федерації було змінено на Всесвітню Федерацію Керлінгу (ВФК).

Кьорлінг був показовим видом спорту вдруге та втретє на Олімпійських іграх у 1988 (Калгарі) та 1992 (Альбервіль) роках для чоловічих і жіночих команд. 21 липня 1992 року, у Барселоні (Іспанія) Міжнародний Олімпійський Комітет включив до програми Олімпійських Ігор змагання з кьорлінгу між чоловіками та жінками. Це рішення вступало в силу не пізніше Олімпійських Ігор 2002 року з можливістю участі в Іграх 1998 року в Нагано (Японія).

Під час засідання Виконавчого Комітету МОК 22-23 червня 1993 року в Лозанні, Оргкомітет Зимових Олімпійських Ігор в Нагано (ОКЗОІН) офіційно погодився включити кьорлінг в програму ХVIII Зимових Олімпійських Ігор 1998 року. Вісім жіночих та чоловічих команд змагались в Нагано, а до Зимових Олімпійських Ігор 2002 року в Солт-Лейк-Сіті їх кількість було збільшено до десяти.

На Піврічній Генеральній Асамблеї Федерації в Лойкербаді (Швейцарія) в грудні 1993 року було прийнято нову редакцію Конституції. Зміни торкнулись структури управління. Переглянута структура почала функціонувати після виборів до Правління на Щорічній Генеральній Асамблеї в Оберстдорфі (Німеччина) у квітні 1994 року.

З 1966 по 1994 управління МФК та ВФК здійснювалось працівниками КККК. Після прийняття нової Конституції ВФК створила свій власний головний офіс та секретаріат в Единбурзі (Шотландія) у 1994 році.

На Піврічній Генеральній Асамблеї Федерації в Гріндельвальді (Швейцарія) у грудні 1995 року була прийнята повністю оновлена Конституція з метою дотримання швейцарського законодавства після реєстрації Федерації у цій країні.

У травні 2000 року Секретаріат ВФК переїхав з Единбурга до Перту (Шотландія).

Перший Чемпіонат Світу з кьорлінгу на інвалідних візках відбувся у січні 2002 року і в березні того ж року Міжнародний Паралімпійський Комітет включив до програми Паралімпійських Ігор змагання з кьорлінгу на інвалідних візках для змішаних гендерних команд. Організаційний комітет Паралімпійських Зимових Ігор у Турині 2006 року погодився включити кьорлінг на інвалідних візках до своєї програми.

В 2002 році з’явилися Чемпіонат Світу серед Ветеранів для чоловіків та жінок, і Континентальний Кубок, турнір, що відбувається за тією ж схемою, що і Кубок Райдера з гольфу, в якому змагаються команда Північної Америки (Канада та США) з командою Європи (тепер Світова команда).

У 2003 році кьорлінг був вперше представлений в програмах Зимових Універсіад та Зимових Азійських Ігор.

У 2005 році Світові чемпіонати серед чоловіків та жінок були ще раз розділені, і проводилися у різних частинах світу. Того ж року на Європейському юнацькому олімпійському фестивалі представив були проведені змагання з кьорлінгу серед чоловіків - та жінок-юніорів у віці від 15 до 18 років.

Зростання популярності цього виду спорту в Азії відзначилось Чемпіонатом Світу з кьорлінгу серед жінок, що відбувся в Аоморі (Японія) в 2007 році, та Каннині (Корея) у 2009 році. Чемпіонат Світу з кьорлінгу серед чоловіків відбудеться у Пекіні (Китай) у 2014 році.

У 2008 році перший Чемпіонат Світу з кьорлінгу серед змішаних пар був проведений у Вієрумякі (Фінляндія). Змагання змішаних пар є відступом від традиційного кьорлінгу, оскільки команди складаються з двох гравців – один чоловік і одна жінка. Чемпіонат набирає обертів і на даний час щорічно входить до календаря змагань ВФК. 

Зв'язатися з нами